BRATISLAVA - Hoci KDH predvčerom začalo hovoriť o predčasných voľbách, koaličné strany si ich neželajú. Premiér Mikuláš Dzurinda počas svojej cesty v Japonsku a Južnej Kórei vyzval na upokojenie situácie. Šéf klubu SMK Gyula Bárdos povedal, že "vytiahnutie otázky predčasných volieb je nešťastné". Podpredseda SDKÚ Pavol Kubovič si myslí, že "takéto vyhlásenia k ničomu nevedú".
Kríza v koalícii sa vyhrotila nato, ako parlament nevyslovil dôveru ministrovi školstva Martinovi Froncovi. Ruskova ANO sa na hlasovaní nezúčastnila, pretože Fronc nemá jej dôveru. Predseda KDH Pavol Hrušovský vzápätí reagoval, že ANO robí bezcharakternú politiku a otvára možnosť riešenia krízy predčasnými voľbami, "ktoré KDH neprekážajú".
Podľa podpredsedu ANO Ľubomíra Lintnera KDH k takému vyhláseniu doviedla jeho "tvrdohlavosť" a predčasné voľby nevyhovujú žiadnej strane okrem Smeru.
Český politológ Zdeněk Zbořil povedal, že ide o dôkaz nestabilnej situácie, ktorá momentálne nemá riešenie, a zrejme sa táto "bramboračka" bude opakovať. Položil si otázku, či tlak KDH nie je ideologický. "Môžu takto začínať prípravu na predvolebnú kampaň a otvárať si možnosti na vládnutie po voľbách," poznamenal Zbořil.
Podobný názor má aj Gyula Bárdos z SMK, podľa ktorého, ak sa koalícia nevráti k pravidlám, nedajú sa predčasné voľby vylúčiť.
Podpredseda KDH Július Brocka povedal, že situáciu by vyriešila len zmena správania ANO, lebo inak to KDH nebude tolerovať.
Nevyslovenie dôvery Froncovi nemá žiadne ústavné dôsledky. Fronc získal dôveru iba 59 poslancov parlamentu. Podľa ústavy by bol reálne odvolaný iba v prípade, keby mu nedôveru (nie dôveru) vyslovilo aspoň 76 poslancov.
Nespokojná opozícia, ale aj ANO podľa doterajších vyjadrení budú zrejme zotrvanie Fronca vo vláde spochybňovať. Naznačil to aj Lintner z ANO. Fronc by mal do parlamentu predložiť dôležitý zákon o výchove a vzdelávaní, ale je otázka, či ho ANO podporí. "K realizátorovi Froncovi sme sa vyjadrili jasne, že nemá našu dôveru," poznamenal Lintner.
Opozícia si myslí, že koalícia vydrží pokope
BRATISLAVA - Opozičné strany si nemyslia, že dianie v koalícii povedie k predčasným voľbám. Šéf Smeru Róbert Fico povedal, že keby KDH a ANO boli principiálne, tak ani jedna z týchto strán nie je v koalícii, "ale oni neodídu".
Šéf klubu HZDS Tibor Cabaj povedal, že ide o také "bububu" a že koalícia má "silné tmelivo, ešte stále sa rozdeľuje veľa štátneho majetku".
Fico sa domnieva, že práve pre korupciu a klientelizmus, o ktorých hovorí aj správa SIS, treba podať návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi Dzurindovi. "Tadiaľto je cesta, ale od válova neodídu." Návrh na odvolanie by sa mal objaviť už na júnovej schôdzi parlamentu.
Cabajovi sa však javí tento návrh ako "výstrel z Aurory". Podľa neho pád vlády nemá logiku, pretože sa nebude dať utvoriť nová vláda.
Situáciu v koalícii však môžu komplikovať aj ďalšie návrhy HZDS spojiť hlasovanie o interpeláciách s vyslovovaním dôvery jednotlivým ministrom tak, ako sa to stalo v prípade Fronca. HZDS v stredu interpelovalo celú vládu a až po jej odpovediach sa rozhodne, čo urobí.
Fico sa však touto cestou nechystá. Ak chce KDH predložiť návrh na odvolanie Pavla Ruska alebo ústavného zákona o skrátení volebného obdobia, nech to urobí, ale "my špinavú robotu za KDH robiť nebudeme".
HZDS a Smer pochybujú aj tom, že by za predčasné voľby hlasovali nezávislí poslanci. (sp)
Prezident si nemyslí, že by sa našlo 90 hlasov
KOŠICE - Prezident Ivan Gašparovič neverí, že sa v parlamente nájde dostatočný počet hlasov na skrátenie volebného obdobia súčasného kabinetu. Uvedomuje si, že komunikácia v koalícii i v opozícii viazne, a negatívne vníma, že politici "si niekedy robia napriek".
Gašparovič nepovažuje výmenu vlády za tragédiu, podľa jeho názoru by však koalícia mala svoj program dokončiť: "Situácia na Slovensku nie je jednoznačná. Nie je pravda, že výmena vlády by spôsobila katastrofu. Ale nie je ani pravda, že vláda za každých podmienok musí odstúpiť." (sen)
Aké sú možnosti na predčasné voľby
* Parlament ústavným zákonom skráti svoje funkčné obdobie. Na to je však potrebných 90 hlasov, a tie momentálne chýbajú.
* KDH by spolu s opozíciou presadilo odvolanie ministra hospodárstva Pavla Ruska, ANO by v tom prípade asi opustila vládnu koalíciu. To by s veľkou pravdepodobnosťou smerovalo k skorším voľbám.
* Odchod KDH z koalície je málo pravdepodobný, keby však odišlo, prešlo by vlastne do opozície, hoci nie sú opozične naladení voči SDKÚ či SMK.
* Ak sa aj KDH zamýšľa nad odchodom z koalície, malo by to urobiť čo najskôr, pretože odchod z koalície v jeseni len rok pred voľbami by bol zbytočný a svedčil by o predvolebnej taktike. - Ústava hovorí, že ak parlament nie je schopný dlhšie ako tri mesiace uznášať sa, hoci jeho zasadanie nebolo prerušené, alebo ak zasadanie parlamentu bolo prerušené na dlhší čas ako dovoľuje Ústava, prezident môže snemovňu rozpustiť. Takáto situácia je veľmi nepravdepodobná.
* V tejto chvíli sa zdá, že kríza sa bude vliecť až do riadnych volieb.
Čo ešte čaká na vládnu koalíciu
* doladenie reforiem v zdravotníctve, sociálnom systéme,
* privatizácia (nákladná železničná doprava, distribučné energetické podniky, autobusová doprava, teplárenské spoločnosti),
* minister školstva Fronc má ešte predložiť dôležitý zákon o výchove a vzdelávaní a zákon o športe,
* prijatie štátneho rozpočtu na volebný rok 2006.